Pozostałe dodatki do żywności

Fermentowany sos sojowy w proszku SS-100-A

Oryginalny sos sojowy to produkt uzyskiwany w procesie fermentacji. Wytwarzany jest z ziaren soi, pszenicy, wody oraz soli. Ziarna mieli się, moczy w wodzie i gotuje. Następnie zaszczepia się grzybami tj. Aspergillus Sojae, Aspergillus Oryzae. Etap fermentacji oraz dojrzewania trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Półstałe rozdrobnione ziarna są następnie wyciskane, a otrzymany płyn filtruje się otrzymując sos sojowy który póżniej poddany jest procesowi suszenia rozpyłowego z którego uzyskujemy sos sojowy w proszku.

Wyróżniamy 3 typy sosu sojowego:

  • Koikuchi (50% soi, 50% pszenicy, najciemniejszy i najbardziej aromatyczny) – SS-100-A jest zrobiony z tego typu sosu sojowego
  • Tamari (soja i niewielka ilość pszenicy, jaśniejszy i mniej aromatyczny)
  • Shiro (pszenica i niewielka ilość soi, najjaśniejszy)

Każdy z rodzajów sosu sojowego jest poddawany procesowi suszenia rozpyłowego z którego uzyskujemy sos sojowy w proszku dowolnego rodzaju.

Unikalny proces fermentacji zapewnia wiele wymienionych poniżej korzyści:

  • białka oraz węglowodany dzielą się na mniejsze molekuły tj. di-, polipeptydy oraz oligo-, polisacharydy, co zapewnia mniejsze obciążenia przewodu pokarmowego podczas trawienia.
  • duże stężenie obecnych w sosie sojowym oligosacharydów wpływa na wzrost przyjaznych bakterii w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego.
  • pomimo dużej zawartości soli sos sojowy tradycyjnie fermentowany zaliczany jest do produktów nie podnoszących ciśnienia krwi. Obecne w nim peptydy hamują aktywność enzymu odpowiedzialnego za zwężanie naczyń krwionośnych.
  • proces fermentacji powoduje rozpad białek alergennych, dzięki czemu sos sojowy jest najmniej alergenny spośród wszystkich produktów sojowych.

Ponadto oznacza się wysoką zawartością różnego rodzaju antyoksydantów. To dobre źródło manganu, kw. fenolowych oraz izoflawonoidów. Sos sojowy jest także dobrym źródłem aminokwasu tryptofanu, białka oraz witaminy B3.

+48 22 832 60 40 astra@astrapoland.eu


ASTRA Sp. z o.o.

Barwniki i aromaty spożywcze

Kontakt
+48 22 832 60 40
+48 601 169 901
astra@astrapoland.eu

Adres
Inflancka 11 lok.12
00-189 Warszawa, Polska

NOWOŚĆ – przyprawy i warzywa w proszku. Naturalne ekstrakty

Astra wprowadziła do oferty naturalne ekstrakty przypraw i warzyw w proszku. Wysoka wydajność, pełny intensywny smak, przyjazna etykieta – to tylko niektóre z ich zalet.

Rozszerzenie asortymentu

W związku z ciągłym rozwojem, Astra obok produkcji tradycyjnych sosów (sojowy, pomidorowy, mango chutney) wprowadziła produkcje sosów azjatyckich typu YAKISOBA