Pozostałe dodatki do żywności

Fermentowany sos sojowy w proszku SS-100-A

Oryginalny sos sojowy to produkt uzyskiwany w procesie fermentacji. Wytwarzany jest z ziaren soi, pszenicy, wody oraz soli. Ziarna mieli się, moczy w wodzie i gotuje. Następnie zaszczepia się grzybami tj. Aspergillus Sojae, Aspergillus Oryzae. Etap fermentacji oraz dojrzewania trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Półstałe rozdrobnione ziarna są następnie wyciskane, a otrzymany płyn filtruje się otrzymując sos sojowy który póżniej poddany jest procesowi suszenia rozpyłowego z którego uzyskujemy sos sojowy w proszku.

Wyróżniamy 3 typy sosu sojowego:

  • Koikuchi (50% soi, 50% pszenicy, najciemniejszy i najbardziej aromatyczny) – SS-100-A jest zrobiony z tego typu sosu sojowego
  • Tamari (soja i niewielka ilość pszenicy, jaśniejszy i mniej aromatyczny)
  • Shiro (pszenica i niewielka ilość soi, najjaśniejszy)

Każdy z rodzajów sosu sojowego jest poddawany procesowi suszenia rozpyłowego z którego uzyskujemy sos sojowy w proszku dowolnego rodzaju.

Unikalny proces fermentacji zapewnia wiele wymienionych poniżej korzyści:

  • białka oraz węglowodany dzielą się na mniejsze molekuły tj. di-, polipeptydy oraz oligo-, polisacharydy, co zapewnia mniejsze obciążenia przewodu pokarmowego podczas trawienia.
  • duże stężenie obecnych w sosie sojowym oligosacharydów wpływa na wzrost przyjaznych bakterii w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego.
  • pomimo dużej zawartości soli sos sojowy tradycyjnie fermentowany zaliczany jest do produktów nie podnoszących ciśnienia krwi. Obecne w nim peptydy hamują aktywność enzymu odpowiedzialnego za zwężanie naczyń krwionośnych.
  • proces fermentacji powoduje rozpad białek alergennych, dzięki czemu sos sojowy jest najmniej alergenny spośród wszystkich produktów sojowych.

Ponadto oznacza się wysoką zawartością różnego rodzaju antyoksydantów. To dobre źródło manganu, kw. fenolowych oraz izoflawonoidów. Sos sojowy jest także dobrym źródłem aminokwasu tryptofanu, białka oraz witaminy B3.


HIMAX IG20DFP

naturalny zastępnik glutaminianu sodu i innych chemicznych wzmacniaczy smaku i zapachu, bez symboli E, deklaracja „ekstrakt drożdżowy”

+48 22 832 60 40 astra@astrapoland.eu


ASTRA Sp. z o.o.

Barwniki i aromaty spożywcze

Kontakt
+48 22 832 60 40
+48 601 169 901
astra@astrapoland.eu

Adres
ul. Mickiewicza 64/5
01-650 Warszawa

Badania preferencji konsumentów (źródło MINTEL GNPD)

Rośnie sprzedaż produktów bez soli lub z jej zredukowaną zawartością ...

Analogi mięsa są coraz częściej stosowane w wyrobach spożywczych w UE

(źródło MINTEL report „Meat substitutes and eggs & egg products” May 2018)

Astra uczestniczy w targach

Astra uczestniczy w targach www.foodtech-barcelona.com/en/ w dniach 8-11.05.2018

ASTRA NA FOOD INGREDIENTS EUROPE FRANKFURT 28-20.11.2017

Astra zaprasza do odwiedzenia stoiska 09.0G5